Andrzej Frycz Modrzewski jako przedstawiciel renesansowej publicystyki - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Andrzej Frycz Modrzewski był bez wątpienia najbardziej znanym i cenionym polskim publicystą doby renesansu. Jego sława sięgała daleko poza granice państwa. Co prawda nie wszystkie jego teksty są klasycznymi mowami, lecz w każdym widać retoryczny kunszt autora, kulturę słowa oraz chęć polepszenia sytuacji państwa i jego obywateli.

Życiorys Frycza Modrzewskiego jest stosunkowo bardzo dobrze udokumentowany. Chociaż był on pisarzem, „który siebie trzymał w cieniu własnych dzieł, który ponad miarę i niezbędną potrzebę nigdy własnej osobowości nie eksponował” (J. Ziomek, „Renesans”, s. 169). Z uwagi na naturę i poczytność dzieł publicystycznych, Frycz Modrzewski był dużo lepiej znany ówczesnej opinii publicznej i gronu czytelników niż wielu poetów. Poruszane przez niego sprawy polityczne, społeczne czy religijne były ludziom znacznie bliższe niż uniesienia i przeżycia liryczne, o jakich pisali wierszokleci.

Badacze przyjmują, że Frycz Modrzewski urodził się około 1503 roku w Wolborzu, gdzie jego ojciec – Jakub herbu Jastrzębiec, pełnił funkcję wójta. Przyszły publicysta po ukończeniu szkoły parafialnej w rodzinnej miejscowości przeniósł się do Krakowa, gdzie na Akademii był słuchaczem wydziału sztuk. Po ukończeniu studiów przyjął niższe święcenia duchowne. Następnie został zatrudniony w kancelarii arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego. W latach 1525-1529 pracował w charakterze notariusza poznańskiego biskupa Jana Latalskiego. Od 1531 roku służył Janowi Łaskiemu (bratankowi arcybiskupa gnieźnieńskiego), z którym wiązała go głęboka przyjaźń. Bratanek arcybiskupa namówił Frycza na studia w Wittenbergi, umożliwił mu zjechanie Europy. Łaski był znanym działaczem reformacji i dzięki jego wpływom Modrzewski poznał samego Marcina Lutra. Jan Łaski wykupił nawet bibliotekę samego Erazma z Rotterdamu i właśnie Fryczowi powierzył przewiezienie księgozbioru do Polski. Podczas podróży publicysta nawiązał liczne znajomości naukowe w najważniejszych europejskich ośrodkach.

Publicystyczny debiut Frycza Modrzewskiego miał miejsce późno, bo w momencie, gdy autor zbliżał się do czterdziestego roku życia. Pierwsze jego dzieło nosiło tytuł „Ad Sigismundum… Augustum… Lascius, sive de poena homicidii” („Łaski, czyli o karze za mężobójstwo”) zostało opublikowane w 1543 r. w Krakowie. Tytułowe „Łaski” to nawiązanie do rodziny Łaskich, z którą ściśle wiązały się życiowe losy Frycza Modrzewskiego. Utwór ten nosił również nazwę „Oratio prima” („Mowa pierwsza”), aby odróżnić go od kolejnych dzieł poświęconych tej samej tematyce.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Żeńcy - streszczenie i bohaterowie
2  Walka o język w dobie renesansu
3  Giovanni Boccaccio - biografiaKomentarze: Andrzej Frycz Modrzewski jako przedstawiciel renesansowej publicystyki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: