Obraz miłości w Sonetach do Laury - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Centralnym tematem Sonetów do Laury jest miłość oraz ambiwalentne, drobiazgowo analizowane, uczucia jej towarzyszące. Na wstępie należy zaznaczyć, że poeta nadał opisywanym przeżyciom walor autentyczności. Choć tak naprawdę nie wiadomo, kim była Laura, czy rzeczywiście tak się nazywała, czy w ogóle istniała, to konsekwencja, z jaką poeta przez kilkadziesiąt lat kierował utwory w jej kierunku, sprawia, że opisywane uczucia, zdarzenia wydają się prawdziwe. A tak w poetyckiej formie przywołuje pierwsze spotkanie z ukochaną:
Błogosławiony niechaj ów dzień będzie,
Chwila, godzina, miesiąc i rok cały,
Gdy mnie poraził na zawsze i wszędzie
Blask dwojga oczu, które mnie spętały

Obraz miłości w tym utworze jest niezwykle istotny z perspektywy historyczno-literackiej, gdyż kładzie on podwaliny pod europejską lirykę miłosną. Petrarka w Sonetach do Laury kreuje obraz miłości wyidealizowanej. Głównym przedmiotem idealizacji stała się oczywiście Laura, która jest nie tylko wybranką serca poety, ale również symbolem literackiego natchnienia. Młoda kobieta zobaczona kiedyś przypadkiem w kościele (motyw miłości od pierwszego wejrzenia!) opisywana w wierszach Petrarki została zaopatrzona w kilka cech, które na stałe zagościły w literaturze europejskiej, jako atrybuty idealnej kochanki: złote włosy rozwiązane na wietrze, białe czoło, błyszczące oczy, delikatne i dostojne ruchy.
Były to włosy złote, rozpuszczone
W tysiącu słodkich loków, krętych, jasnychstrona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kazanie o miłości ku ojczyźnie - streszczenie
2  Nauka i szkolnictwo
3  Pleban pieska na cmentarzu pochowałKomentarze: Obraz miłości w Sonetach do Laury

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-09 20:38:24

Nie jestem jeszcze polonistką ale przynajmniej wiem że ,niedokładny' pisze się razem,więc skoro masz zwracać komuś uwagę to mogłabyś najpierw sama zajrzeć do słownika a potem komentować.


2018-10-06 16:42:03

Jeśli monika jest polonistką to współczuję uczniom, którzy mają panią operująca takim stylem... Ale cóż, na necie każdy może napisać, że jest polonistką...


2018-09-27 21:30:07

obraz miłości przedstawiony na tej stronie jest nie dokładny z tego opracowania jeśli tak to można nazwać nie da sie wyczytać odpowiedniego sensu ,jestem polonistka i uważam iż sonety te zasługują na większą,olbrzymia interpretacje,biorąc na warsztat taki utwór samemu przychodzą do głowy różnego rodzaju określenia twórczej milosci


2018-08-18 16:45:02

Pani Moniko, jeśli Pani jest polonistką, to ja jestem inżynierem elektrykiem. Co za obrzydliwa i na dodatek niegramatyczna egzaltacja... Koszmar!!! Nie powinna Pani wypowiadać się na piśmie, a tym bardziej uczyć kogokolwiek czegokolwiek.


2010-04-08 18:02:36

dodajmy jeszcze że autor idealizuje swą ukochaną, opisuje ją w najlepszych cechach. Do opisu miłości używa licznych oksymoronów i antytez sprzeczających się z uczuciem jakim jest miłość.
Streszczenia książek
Tagi: